Életrajz

Marosvári György

(Budapest, 1947)

Festő. Budapesten, a Képzőművészeti Főiskolán tanult. 1976-ban diplomázott. Mesterei: Kádár György, Kokas Ignác és Barcsay Jenő. Patay László és Tóth Tibor is tanította. Tanulmányúton járt Olaszországban, Franciaországban, Ausztriában és a Szovjetunióban. 1968-tól rész vett a gyulai művésztelep munkájában. Több hazai tárlaton bemutatta alkotásait. 1980-ban Bécsben csoportos kiállításon szerepelt. Díjak: A 21. Alföldi Tárlat nívódíja (1979), Derkovits-ösztöndíj (1980-1983). Hazai közgyűjteményben a többi közt a Magyar Nemzeti Galériában találhatók művei.

Marosvári György Read More »

Jancsó Tibor

A művész aVirtuartnet című oldalon így vall magáról:1951-ben születtem Budapesten. Gyerekkorom óta érdekelnek a mûvészetek. Tanulmányokat folytattam mûvészettörténetbõl, esztétikából, filozófiából. Hosszú ideig a filmszakmában dolgoztam. Tíz éve foglalkozom festészettel. Eddig három önálló kiállításom volt, kettõ Budapesten, egy pedig Szentendrén.
Autódidakta módon képeztem magam, majd késõbb az Iparmûvészeti Fõiskola Nyári Egyetemein vettem részt. Nem tartozom semmilyen irányzathoz, mindig azt és olyan módon festek, amivel úgy érzem elmondhatok valamit arról, ahogy én látom a világot. Kisérletezek új anyagokkal, tervezek installációkat is. Fontosnak tartom, hogy az igazi értékeket megtaláljam és azokat az én értelmezésemben a jövõ számára megmutassam.

Jancsó Tibor Read More »

Gáspárdy Sándor

(Orsova, 1909 – Kapuvár, 1986)

Festő, rajztanár. Művészeti tanulmányokat a Bp.-i Képzőművészeti Főisk.-n folytatott, Réti István tanítványaként, 1933-ban szerzett diplomát, később a jogi egyetemet is elvégezte. Egy ideig közigazgatási pályán dolgozott, hosszú ideig rajztanár volt a jászapáti és dombóvári gimn.-ban. Festészettel rendszeresen 1955-től foglalkozott; rendszeres résztvevője volt a Győr-Sopron megyei, ill. észak-dunántúli képzőművészek tárlatainak (észak-dunántúli képzőművészek III. kiállítása, Székesfehérvár 1966; észak-dunántúli művészek kiállítása a Műcsarnokban, 1970; I. Kisalföldi Tárlat, Győr, 1972; III. Kisalföldi Tárlat, Sopron, 1974). Egyéni kiállításait Sopronban, Győrben, Mosonmagyaróváron, Kapuváron, Csornán, Szegeden és Szentendrén rendezték meg. Utolsó kiállítása 1984-ben a győri városi könyvtárban volt. Akvarelleket, guache- és olajképeket festett. Szívesen festett város- és tájképeket, Tokaj, Sárospatak és környékének látképét, egy-egy udvarrészletet, a valóság egy-egy szegletét. A nagybányai hagyományok hatottak rá (a színhatások hangulati értéke, líraiság), de képeit erőteljes szerkesztettség, határozott kontúrok is jellemezték. 1960-ban Székely Bertalan-díjat nyert. – Irod. Salamon Nándor: G. S. tárlata (Szentendre, Művelődési Központ, 1983.); G. S. (Új Tükör, 1983. 47. sz.). Forrás: arcanum.com

Gáspárdy Sándor Read More »

Elekfy Jenő

(Győr, 1895 – Budapest, 1963)

Festő, grafikus. A budapesti Képzőművészeti Főiskolán végzett 1919-ben. Mesterei: Edvi Illés Aladár, Réti István. A végzés után két évtizedig rajztanárként működött Rákospalotán. 1932-ben Győr város ösztöndíjával fél évet töltött Párizsban. 1935-ben állami vízfestmény díjat, 1940-ben Szinyei tájkép-díjat nyert. 1954-ben Munkácsy-díjas, 1968-ban Érdemes Művész lett. 1939-1949 között a budapesti Képzőművészeti Főiskolán akvarellfestést tanított. Tagja volt a Gresham Körnek. 1920-tól szerepelt kiállításokon. 1930-ban az Ernst Múzeumban, 1938-ban és 1940-ben a Velencei Biennálén voltak láthatók művei. Egyéni tárlata volt 1941-ben, 1952-ben és 1957-ben Budapesten. 1965-ben gyűjteményes kiállítást, 1978-ban pedig emlékkiállítást rendeztek műveiből a Magyar Nemzeti Galériában, melynek gyűjteményében több képe található. Irodalom: Elekfy Jenőné: Tizennégy nyár Zebegényben, 1976, 1990.

Elekfy Jenő Read More »

Csikós Miklós

(Hódmezővásárhely, 1913 – 1988)

Festő, szobrász. Elvégezte a budapesti Iparművészeti Főiskolát, majd 1948-ban diplomát szerzett a Képzőművészeti Főiskolán is. Mesterei többek között: Haranghy Jenő, Aba Novák Vilmos, Domanovszky Endre, Örkényi Strasszer István. 1949-ben szabadiskolát alapított, az 1960-as évektől pedig Képzőművészeti Kört vezetett Hódmezővásárhelyen, ahol működött. Csikós András festő apja. 1936-tól kiállító művész, rendszeresen rendezett egyéni tárlatokat Hódmezővásárhelyen. Csoportos kiállításokon szerepelt Budapesten, Moszkvában, Nápolyban, a franciaországi Vallaurisban. A vásárhelyi Tornyai Múzeumban rendezték meg emlékkiállítását 1993-ban. Egy alkotását az ENSZ vásárolta meg.

Csikós Miklós Read More »

Szontágh Tibor

(Máramarossziget, 1873 – Miskolc, 1930)

Festő. Tanulmányait a budapesti Mintarajziskolában végezte. Később Makón és Miskolcon tevékenykedett. Miskolcon 1930-ban nyílt egyéni tárlata.

Szontágh Tibor Read More »

Nyilasy Sándor

(Szeged, 1873 – 1934)

A budapesti Mintarajziskolában, 1894-1895 között Münchenben, Hollósy Simonnál, majd a párizsi Julian Akadémián tanult. 1897 nyarán már Nagybányán dolgozott, a művésztelep legfiatalabb tagjaként. Részt vett a nagybányaiak első csoportkiállításain. Később Szegeden telepedett le.

Nyilasy Sándor Read More »

Jakab Eszter

(Budapest, 1943 – 1989)

Festő. A budapesti Képzőművészeti Főiskolán Barcsay Jenő és Kádár György voltak a mesterei 1963-68 között. 1972-75-ben Derkovits-ösztöndíjban részesült. Németországban, Olaszországban és Franciaországban, valamint Jugoszláviában járt tanulmányúton. Első tárlatán festményekkel és tűzzománc-kompozíciókkal mutatkozott be. A 70-es, 80-as években készült alkotásain szívesen alkalmazta az olajfesték-montázs kombinációt. Képeinek egyes részleteit áttört anyagú textíliák körülfújásával hozta létre.

Jakab Eszter Read More »

Huszár Vilmos

(1884 – 1959)

1901-től az Iparművészeti Iskolában tanult, megfordult a nagybányai szabadiskolában és Münchenben. 1906-ban két csoportos kiállítás erejéig visszatért Budapestre, de még ebben az évben Hollandiába ment, majd rövid párizsi és londoni tartózkodás után ott is telepedett le. 1917-1922 között a De Stijl művészcsoporthoz csatlakozott, ő készítette folyóiratuk címlapját, és a Ma tudósítójaként közvetítette a „holland aktivisták” elveit Magyarországra. Később ipari formatervezőként, alkalmazott grafikusként tevékenykedett.

Huszár Vilmos Read More »

Jancsek Antal

(Budapest, 1907 – Budapest, 1985)

Festő. Tanulmányait Podolini-Volkman Artúr magániskolájában kezdte, majd 1928-1931 között, Glatz Oszkár, Dudits Andor és Vaszary János tanítványaként, a budapesti Képzőművészeti Főiskolán folytatta. 1931-től kiállító művész, 1932-ben figurális alkotásaiból és tájképeiből gyűjteményes tárlata nyílt a Nemzeti Szalonban. Budapesten működött, magánoktatóként számos fiatal festő indulását segítette. Az 1956-os forradalom napjaiban festőszerszámaival járta Budapestet, s örökítette meg – részben a helyszínen – a harcok jeleneteit, illetve a város sebeit. 1956-os rajzaiból és olajképeiből születésének 100. évfordulóján, 2007-ben kiállítás nyílt Bécsben, a Collegium Hungaricumban. Több képe található a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményében.

Jancsek Antal Read More »

Ne maradjon le újdonságainkról!

Értesüljön elsőként új műtárgyainkról, kiállításainkról és galériánk legfrissebb híreiről.

10% kedvezmény,
kifejezetten neked
🎁

Elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóba foglaltakat.

Nem küldünk spamet! További információ az adatvédelmi irányelveinkben.

Scroll to Top